15/07/2024 2:21 πμ

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Μπάσκετ: Πολυβόλο το Πικέρμι, νέα ήττα για τον Αργοναύτη Ραφήνας

Όλα τα αποτελέσματα της National League 2 (2ος – 15η Αγ.)


Εντυπωσιακό εμφανίστηκε το Πικέρμι στο «Βυζαντινό» και ευστοχώντας σε 18 τρίποντα κέρδισε το Πέρα με 93-71, ενώ καθοριστική για τον Αργοναύτη στάθηκε η αποβολή του Άρχου στο τελείωμα του πρώτου ημίχρονου στη Ραφήνα, με τη ΚΑΠ να «πληγώνει» το επί χρόνια παίκτη του και προπονητή, Γιώργο Ζερβό και να επικρατεί άνετα με 97-70.

Το Πικέρμι ήταν πραγματικά «τρομακτικό» για 30 λεπτά, φτάνοντας τη διαφορά και στο +37 (41-78), και έχοντας ως κορυφαίους τους Παπαζήση (23 π., 4 τριπ.) και Σταμάτη (16 π., 4 τριπ.). Για το Πέρα, που πλέον θα πρέπει να συμβιβάζεται με τα πλέι άουτ, ο Μπούσι είχε 20 πόντους (2 τριπ.).

Στη Ραφήνα από 5 τρίποντα είχαν Παπανικολόπουλος (23 π.) και Παππάς (17 π.) και για τον Αργοναύτη ο Συγγούνας σκόραρε 12 πόντους (2 τριπ.).

2ος όμιλος
15η αγωνιστική
Τα αποτελέσματα:
ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας-ΚΑΠ 70-97
ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας-Πανναξιακός ΑΟΚ 84-79
Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας-ΓΣ Κρόνος Αγ. Δημητρίου 78-82
Ηλυσιακός ΑΟ-ΚΑΟΚ Παλαίμων 72-68
ΑΣ Πέρα-ΑΕ Πικερμίου 71-93
Ρεπό: ΑΣΕ Δούκα

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας-ΚΑΠ 70-97     

Δεκάλεπτα: 19-21, 33-50, 57-66, 70-97

Διαιτητές: Πετράκης Ιωάν., Γαραντζιώτης, Τζαγκατζής

Αργοναύτης Τριγλίας (Ζερβός): Ομάρ 10(2), Άρχος 4, Δεκαβάλλας 8(1), Δολιανίτης, Μανταλβάνος 8, Μάντακας, Συγγούνας 12(2), Γλυκόπουλος , Καπένης 10(1), Καρέλλας 10, Μαργαρίτης, Πατελάρος, Τσίρος 7.

ΚΑΠ (Ζάχος): Φωτητζόγλου 7, Παπανικολόπουλος 23(5), Στεργιάκης 15, Κοντός Αθ. 16(2), Γιαννούτσος 6, Μαραθάκης, Παπαθανασίου 6, Λιμαντζάκης 2, Παππάς 17(5), Οικονόμου 2, Στεργίου.

ΑΣ Πέρα-ΑΕ Πικερμίου 71-93

Δεκάλεπτα: 13-22, 25-48, 41-78, 71-93

Διαιτητές: Χρηστίδης Ηλ., Βαλουξής, Ρώτας

Πέρα (Χολέβας): Κακαργιάς 14(1), Βλάχος Γ. 8, Γκρζέζιακ 4, Καρακώστας 2, Δάνα 7, Μπούσι 20(2), Μάρτζος 3, Γεωργακάκης 2, Βλάχος Φ. 7, Δημητρίου, Δαλαμπέκης 3(1), Αγγελόπουλος 1.

Πικέρμι (Ψυχογιόπουλος): Γεωργούτσος 3(1), Τσόπης 9(3), Ζακυνθινός 4, Κούσουλας 5(1), Ταφίλη 11(2), Παπαζήσης 23(4), Νάσσης 10(2), Λιόντας 9, Κούρταλης 3(1), Σταμάτης 16(4), Σβάρνας, Σολωμός.

Βαθμολογία (σε 15 αγώνες):

1.Ηλυσιακός (12-2) 26
2.ΑΕ Πικερμίου (10-4) 24
3.Κρόνος Αγίου Δημητρίου (9-5) 23
4.ΑΣΕ Δούκα* (9-4) 22
5.Ακαδημία Ελευσίνας (8-6) 22
6.Ίκαρος Καλλιθέας (7-7) 21
—————————————————-
7.Πανναξιακός (7-7) 21
8.ΚΑΠ (6-8) 20
9.ΑΣ Πέρα* (3-10) 16
10.Αργοναύτης Τριγλίας* (3-10) 16
—————————————————-
11.ΚΑΟΚ Παλαίμων* (1-12) 14
*Έχουν κάνει το ρεπό τους

*Οι πρώτες έξι ομάδες θα αγωνιστούν στα πλέι οφς
** Οι ομάδες από τις θέσεις 7 ως 10 θα αγωνιστούν στα πλέι άουτ
***Η τελευταία ομάδα υποβιβαζεται στο τοπικό πρωτάθλημα

Επόμενη αγωνιστική (16η, 18/2)

Πανναξιακός ΑΟΚ-ΑΟ Αργοναύτης Τριγλίας
ΓΣ Κρόνος Αγίου Δημητρίου-ΑΕ Ίκαρος Καλλιθέας
ΚΑΟΚ Παλαίμων-Ακαδημία Μπάσκετ Ελευσίνας
ΑΣΕ Δούκα-Ηλυσιακός ΑΟ
ΚΑΠ-ΑΣ Πέρα
Ρεπό: ΑΕ Πικερμίου

Διαβάστε τα τελευταία νέα της ανατολικής Αττικής μόνο στο anatolika24.gr.

Αφήστε ένα Σχόλιο

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *