Με τίτλο “Ας αναλάβει ο Δήμος Ραφήνας-Πικερμίου τη συλλογή των δηλώσεων καθαρισμού οικοπέδων των δημοτών”, ο πρώην αντιδήμαρχος Ραφήνας-Πικερμίου Χρήστος Τσεμπέρης θίγει ένα θέμα που απασχολεί όλους τους δημότες και που η διοίκηση Τσεβά όπως λέει συγκεκριμένα αντί για απειλές προστίμων ας κάνει πράξη, αυτό που έκανε ο γειτονικός δήμος Μαραθώνα.
Συγκεκριμένα ο κ. Τσεμπέρης αναφέρει στην ανάρτησή του…
Στις 31 Μαΐου λήγει και η παράταση της προθεσμίας που δόθηκε για την υποβολή δήλωσης καθαρισμού οικοπέδων στο υπό δημιουργία ηλεκτρονικό μητρώο, των υπόχρεων από το νόμο πολιτών στο πλαίσιο της πολιτικής προστασίας.
Μόνο που, μέχρι την ώρα που γράφονταν οι γραμμές αυτές, το περιβόητο ηλεκτρονικό μητρώο δεν έχει τεθεί ακόμη σε λειτουργία,με τους πολίτες σε απόγνωση και υπό την απειλή επιβολής προστίμων από 1.000 ευρώ.
Μήπως κάποια στιγμή η διοίκηση του Δήμου Ραφήνας Πικερμίου, αντί να ενημερώνει απλώς για τα πρόστιμα και τις προβλεπόμενες διαδικασίες, να αναλάμβανε μια πρωτοβουλία ενημέρωσης των πολιτών αλλά και της ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΣΥΛΛΟΓΗΣ ΤΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ από τους δημότες που έχουν καθαρίσει τα οικόπεδα τους και δεν ξέρουν τι να κάνουν, για παράδειγμα σε μια ηλεκτρονική διεύθυνση στο μητρώο του δημου, ώστε ΚΑΙ ΕΙΚΌΝΑ να έχει ο δήμος ΚΑΙ ελέγχους να μπορεί να κάνει ΚΑΙ να ΑΝΑΛΆΒΕΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΉ ΔΙΕΚΠΕΡΑΊΩΣΗ όταν “ανοίξει” η περιβόητη κεντρική πλατφόρμα υποβολής?
Απλη έγνοια για τον συμπολίτη το λένε και στοιχειώδη οργάνωση.
Μην πάτε μακριά. Το έκανε ήδη ο γειτονικός δήμος Μαραθώνα και άλλοι ανά την επικράτεια.
Δεν θέλει κόπο. Τρόπο και οργάνωση θέλει .